XH-SCT-T20 Split core current sensor
UL2808 XOBA split core current sensor ,
UL2808 XOBA Split Core (clip on ) Current Sensor XH- SCT-T20
ID 20mm Opening With 1A To 300 Amp Rating
Description:
Jiangyin Spark XH-SCT-T20 energy monitoring split core current transformer, AC current from 1 to 300 Amps passing through the center conductor.Split core Current Transformers are designed for fast and easy installation.The split core design permits non-contact current measurements through magnetic field induction without requiring that the primary wire be taken offline and disconnected for CT installation.Built in resistor provides 0.333V output ,this method permits a safer,easy and portable current measurement.
One-handed opening and closing mechanism makes a snap installation
一、 SPECIFICATIONS :
1、Input : 1A to 300Aac
2、Output: 0.333V or mA ,mV at rated current
3、Accuracy: 0.5%
        4、Rated Voltage:0.66KV
        5、Insulation Voltage:5400V
        6、Rated Frequency:50-400Hz
        7、Operating Temperature:-40℃to 85℃