Split Core Current Transformer XH-SCT-T16
Split-Core Current Transformer XH- SCT-T16-100A/33.3mA, 3000:1
φ16mm Opening With 50 To 120 Amp Rating
Description:
Features:
  • Maximum continuous primary current 100 A AC
  • Output: 33.3mA
  • Current Ratio: 3000: 1
  • Maximum Primary Voltage: 5000Vac(Insulated Conductor)
  • Phase angle: Less than 2 degrees at 50% of rated current
  • Frequency Range: 50 Hz to 400 Hz
  • Accuracy: ± 1% from 5% to 120% of rated current
  • Operating Temperature: -15 Cto 60 C.
  • Insulation Voltage: 600Vac
  • Leads: UL1015 24AWG twist Black &White
  • UL , CE recognized, and RoHS compliant
  • Output and leads can be customized
Applications:
  • Sub-Metering Accurate Measurement
  • PV Inverters
  • PV monitoring
  • Residential Systems
Model
Input(A)
Max currnet(A)
Output
XH-SCT-T16
0.2-120Aac
120Aac
0.333Vac/mA/ 0-5V