Home » Products » UL2808 Revenue Grade Solid Core CT » Solid Core Current Transformer XH-BCT-1250 250A/0.333V
Solid Core Current Transformer XH-BCT-1250 250A/0.333V
Jiangyin Spark XH-BCT Series of Solid Core Current Transformer design for better accuracy for 0.333V output .5 standard models for your choice. Measure current from 5Amp to 600 Amp.Solid core CTs are more accurately , small in size, and very cheap .If mA sendary output ,accuracy can be 0.1%
Specifications:
1. Rated input current from 5A to 600A
2. 0.333V AC or other mA ,mV output at rated current
3. Accuracy ±0.2% or 0.1%
4.Insulation Voltage:5400V, CATIII 600V or CATIV 250V
5.Accuracy at 10% to 130% of rated current